Fotoreportáže

Příběhy, co fotím

Přísně střežená hranice
Hranice mezi Mexikem a Spojenými státy byla v roce 2017 v popředí zájmu zejména kvůli snaze prezidenta Trumpa zpřísnit nad ní dohled a vystavět neprůchozí zeď. Fotil jsem tou dobou na obou stranách hranice, jak v kalifornském San Diegu, tak v mexické Tijuaně. Velká část fotek pochází z Friendship Parku, který sloužil po desetiletí jako místo setkání rozdělených rodin mexických migrantů.
View gallery
Mezinárodní den žen v Mexico City
Mezinárodní den žen 8. března bývá tradičně dnem, kdy mexické ženy vyjdou do ulic protestovat proti nerovnosti a násilí. Radikální feministky si neberou servítky, rozbité výlohy, vymlácená okna, posprejované památky nejsou výjimkou. Průvod obvykle korunují potyčky s policií na hlavním náměstí před sídlem vlády a prezidenta. Tento se odehrál v roce 2022.
View gallery
Tatérští mistři na Kubě
Tatérská scéna na Kubě je v rozkvětu a já měl v roce 2016 možnost strávit odpoledne v jednom domácím studiu v Havaně. Rum tekl proudem a vůně marihuany se vznášela (nejen) ve vzduchu.
View gallery
Mexiko v sutinách
V září 2017 zasáhlo jihovýchodní část Mexika druhé nejsilnější zemětřesení v jeho historii. Hlavní město Ciudad de México, kam jsem dorazil týden po katastrofě, se ocitlo v troskách. Neštěstí si vyžádalo téměř 400 obětí a v srdcích obyvatel zůstalo nesmazatelně otisknuto dodnes.
View gallery
Fiesta Sv. Fermína
Fiesta svatého Fermína ve španělské Pamploně je známá pro nejslavnější býčí zápasy na světě. Na událost, kterou proslavil spisovatel Ernest Hemingway ve své novele The Sun Also Rises, se každoročně počátkem července sjíždějí statisíce lidí z celého světa. Dokumentoval jsem ji v letech 2015 a 2016 a stálo mě to mnoho divokých nocí.
View gallery
Tikající bomba Idomeni
Počátkem roku 2016 vrcholila tehdejší tzv. uprchlická krize, při které statisíce běženců zejména z Blízkého východu prchaly přes Turecko do Evropy. Ohniskem napětí se stal improvizovaný tábor, který vznikl v městečku Idomeni na hranici mezi Řeckem a Makedonií. Vysloužil si tehdy přezdívku "Tikající bomba" a já mohl po týdnu dokumentování potvrdit, že je přiléhavé.
View gallery
Čistění ostatků na Yucatánu
Městečko Pomuch na Yucatánu není ničím příliš zajímavé, až na jednu věc: Dochovala se zde mayská tradice, podle které místní lidé vždy kolem dušiček vyjímají z truhel ostatky svých bližníčh a očisťují je. Měl jsem možnost být v roce 2020 u toho.
View gallery